2020 r. w przeglądzie: Cointelegraph art team limitowana edycja NFT drop

Krypto 20/20 z perspektywy czasu: Recenzja wizualna z 2020 roku ograniczona do 2.020 kopii… za jedyne 0.02020 ETH

Kiedy pytasz kogoś, jaką supermoc chciałby mieć najbardziej, zazwyczaj wymyśla on umiejętność latania, czytania myśli, a może widzieć przez wiele warstw odzieży.

W tym roku, wszystko czego chcieliśmy, to zdolność do hibernacji.

Wyobraźcie sobie! Iść spać gdzieś przy australijskich ogniskach… zajrzeć na zewnątrz w połowie marca i pomyśleć „Ooooh, nie, wcale nie jestem tego pewien“ i przytulić się w ciepłym, szczęśliwym łóżku, aż do zakończenia wyborów w USA.

Ale pomyślcie, co by wam umknęło w krypcie! Rok 2020 był kolejną dekadą w roku dla przemysłu, pełen postaci, które oczarowały, hakerów, którzy szkodzili, i degeneratów, którzy uprawiali.

Aby uczcić rok, który zakończył się wysoką notą dla hodlerów, zespół artystów Cointelegraph stworzył limitowaną edycję plakatu NFT upamiętniającą jedne z największych historii roku 2020. Nosi ona tytuł „In crypto, hindsight is 20/20“ i jest dostępna tylko za 0,02020 ETH.

Naturalnie, nigdy nie będzie więcej niż 2.020 kopii.

Ile z tych historii można zobaczyć? Zacznijmy od kilku naszych ulubionych…

Styczeń: Telegram przeciwko SEC

Oto historia, która mogła pojawić się w każdym z pierwszych miesięcy roku. Komisja Papierów Wartościowych i Giełd zrezygnowała z prywatnej sprzedaży Telegramu za 1,7 mld dolarów, a ostatecznie Pavel Durov zrezygnował z uruchomienia sieci.

Mimo że technologia ta nie umarła – wskrzeszono ją i dzięki społeczności Wolnego TON-u właśnie osiągnęła status sieci mainnet – był to kolejny dowód na to, że SEC Jaya Claytona utrzyma w 2020 r. aktywistyczną postawę wobec kryptofonu. Przynajmniej teraz już go nie ma, i to dobrze.

Luty: bZx Flash Loan wykorzystuje

Jeszcze w lutym zastanawialiśmy się, czy DeFi nie kończy się nagle, ponieważ bZx został zaatakowany dwukrotnie. A kiedy mówimy „presciently“, mamy na myśli „wrongly“.

DeFi nie zniknęło, wyzyskiwanie trwało przez cały rok, a gainz zwielokrotnił się w istnej orgii plonów, która pozwoliła degeneratom handlować niewyobrażalnymi bogactwami… a następnie stracić je ponownie, gdy Pickle zmienił zdanie.

W roku 2020, ten cykl trwał cały rok.

Marzec: COVID-19

Przyspieszenie globalnej pandemii spowodowało, że w centrum uwagi znalazły się dwie kluczowe koncepcje dotyczące społeczności kryptońskiej. Stało się jasne, że rządowa kontrola nad króćcem zasilania pieniężnego oznacza, że żaden z aktywów trwałych nie jest bezpieczny (i że wydaje swego rodzaju brrrrrrr-ing dźwięk, gdy jest włączony) i że narracyjna zmiana Bitcoina ze środków wymiany na magazyn wartości może rzeczywiście pomóc w wiarygodności aktywów cyfrowych.

Prawie nic dobrego nie wyszło z katastrofalnej reakcji na pandemię. Podczas gdy hodlerzy mogli skorzystać finansowo z dowodu, że ich teza o Bitcoinie jako o twardym pieniądzu była słuszna, upolitycznienie wirusa oznacza, że świat ucierpiał rok, który zagroził samej demokracji.

Miejmy nadzieję na lepszy i zdrowszy rok 2021.

Kwiecień: Binance kupuje CoinMarketCap

Pomimo dzikich plotek głoszonych przez źródła, które muszą pozostać bezimienne w przypadku, gdy są one sprawdzane przez fakty, Binance nie zapłacił 400 milionów dolarów za CoinMarketCap. Albo cokolwiek podobnego.

Ale to nadal była mega-deal, który pokazał trend 2020: powolne rozpraszanie publicznego uwielbienia dla Binance’a. Reakcja na transakcję była co najmniej ostrożna, a początkujący operator był wplątany w kontrowersje, ponieważ zmiany w rankingu okazały się niesprawiedliwie korzystne dla niego, po obietnicach dotyczących niezależności agregatora danych.

W dzisiejszych czasach CoinGecko szybko nadrabia zaległości. Podobno Bobby Ong był na skraju sprzedaży strony za 5 milionów dolarów na początku tego roku. Musi być wdzięczny za nietypowy brak wizji ze strony jego zalotnika…

Maj: Bitcoin Halving

Trzecie obcinanie o połowę (czy też obcinanie o połowę, dla tych, którzy wolą język Westrona z Ziemi Środkowej) było prawie całkowicie pozbawione dramatu.

Tak miało się stać. To się stało. Kodeks to prawo.

Oczywiście efekty uboczne były bardziej intrygujące niż samo zdarzenie (choć na pewno rzucił naszą ekipę wideo na pętlę).

Model „stock-to-flow“ Planu B przewidywał skok ceny Bitcoina jako bezpośredni rezultat kryzysu podaży o połowę i późniejszego kryzysu, a mimo to jest w porządku.

Racja. W porządku. Zgodnie z harmonogramem.

W czerwcu: Bankructwo Wirecard

Nadzieja na masowe przyjęcie krypty jako rozwiązania płatniczego była często przewidywana na kartach debetowych lub kredytowych, które ułatwiają wydawanie pieniędzy. Kiedy więc Wirecard, który liczył duże firmy takie jak Crypto.com i TenX jako klientów, wydawał się nietrafiony 2,1 mld dolarów, pojawiły się… obawy o przyszłość sektora.

Obawy te nie podważyły ambicji serwisu Crypto.com, który wkrótce zastąpił Wirecard przez PayrNet, podczas gdy niektórzy postrzegali upadek Wirecard jako pozytywny wynik netto dla branży.

Lipiec: Uruchomienie Yearn.finance

Jeden człowiek i bezwartościowy symbol może zmienić świat.

Oczywiście, ten jeden człowiek pracuje teraz z oddanym zespołem programistów DeFi, bezwartościowy żeton był wart 43 678 dolarów, a świat już się zmieniał… ale nie daj się zwieść szczegółom.

Historia wkładu Andre Cronje w technologię i finanse może być opowiedziana przy drinkach w sali konferencyjnej przez następne dekady.

Przynajmniej bracia Wright mieli siebie nawzajem.

Sierpień: Wchodzi MicroStrategy, scena w lewo

Michael Saylor może być geniuszem (zainwestował ponad miliard dolarów ze skarbca swojej firmy w Bitcoin) i może być szaleńcem (przeczytaj jego Twitter feed), ale to, co możemy powiedzieć na pewno, to że odważnie idzie tam, gdzie nie było wcześniej żadnej większej firmy.

Dramatyczne ogłoszenie Saylora zostało zapowiadane jako moment, w którym główne podmioty gospodarcze poza funduszami i bankami inwestycyjnymi musiały zmierzyć się z nową rzeczywistością. Gdyby zakład MicroStrategy odniósł sukces, mógłby od razu narazić na ryzyko inne korporacyjne skarbce – zwłaszcza, że ze względu na ograniczoną podaż Bitcoinu, nie będzie on w stanie pozyskać podobnych portfeli.

Często istnieje cienka granica między odwagą a szaleństwem. Być może Saylor jest najlepszym kryptońskim przykładem tej prawdy w 2020 roku.

Wrzesień: PayPal idzie do krypty

Gdyby MicroStrategy było wskazówką do szerszego instytucjonalnego przyjęcia kryptofonu, PayPal byłby największą wskazówką, że Josephine Public wkrótce byłaby narażona na cyfrowe aktywa.

Aktywa kryptograficzne nie są zbywalne poza ekosystemem PayPal, ale nie powstrzymało to firmy przed zakupem około 70% wszystkich nowo wyemitowanych Bitcoins jako rezerwy.

I podczas gdy akcje własne PayPal’a poszybowały w górę na wieść, że będzie wspierać Bitcoin, to również dał impuls do coraz bardziej parabolicznego ruchu cen dla wiodącego aktywów cyfrowych … który szybko obrócił pułap rynkowy firmy.

Październik: McAfee zjada swoje własne… słowa.

„Opodatkowanie jest nielegalne“, oświadczył John McAfee w styczniu 2019 roku, wyjaśniając (dla tych, którzy mogą mieć interes własny), że nie złożył deklaracji w ciągu ośmiu lat.

„Nie, jesteś nielegalny“, odpowiedział urząd skarbowy – parafrazujemy – i kazał go aresztować i wrzucić do hiszpańskiego więzienia.

To był na pewno całkiem niezły rok na aresztowania związane z kryptonimem.

Listopad: Bitcoin wszech czasów

Stopniowo, potem nagle. W ten sposób Bitcoin odzyskał terytorium utracone od czasów FOMO w grudniu 2017 roku.

Pomimo „umierania“ w kółko (przynajmniej w umysłach krytyków) Bitcoin siedzi teraz wygodnie na ponad 25.000 dolarów i cieszy się rosnącym konsensusem, że jest prawdziwą alternatywą dla złota.

Nawet najbardziej konserwatywni prognostycy przychodzą.

Stopniowo, potem nagle.

W grudniu: Ethereum 2.0

Mówiąc o stopniowym… Ethereum przebył długą i krętą drogę do kolejnej iteracji wiodącej platformy inteligentnych kontraktów. Ale gdy kontrakt depozytowy wypełnił się, perspektywy na udane uruchomienie 1 grudnia stały się w końcu bardziej wyraźne.

Wiele najważniejszych trendów w tym roku – od DeFi do rosnącej popularności NFT – wskazuje Ethereum jako kluczowy gracz. Trudno sobie wyobrazić, aby kolejna platforma przejęła jego koronę w najbliższej przyszłości.

Choć pełne wdrożenie Ethereum 2.0 zajmie dużo więcej czasu, to jednak mapa drogowa jest błyszcząca i jasna.

Jak rzeczywiście jest jego cena, która wzrosła o 576% od głębokości początkowej katastrofy COVID.